itserwer.pl

...istotą jawny kod

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Digi Mode Uruchomienie nadawania

Uruchomienie nadawania

Email

Opis uruchomienia nadawania - ważny, bo trzeba ustawić poziom wysterowania aby nasz sygna nie byl sygnalem zaklócającym a użytecznym.

Zakladamy, że wczesniej uruchomiono poprawnie odbiór i sterowanie PTT (CW)
Moc mamy ustawioną na minimum !!!!!!!

UWAGA: 

Modulacje cyfrowe mają dużą gęstość widmową mocy, porzez co powodują większe grzanie stopnia końcowego nadajnika, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zasady, zę moc przy modulacjach cyfrowych to max 25 - 50 % mocy maksymalnej stopnia końowego.
Większość stacji pracuje z mocą ok 20W, moc ta wystarcza na zaliczenie wszystkich krajów - oczywiście z "malą pomocą" propagacji.

 1.  Sposób najprostszy, ale nie idealny,
  Dla FT857/897 zobaczyć punkt 20. w procedurze PSK w FT857/897
  Dla innych trxów korzystamy ze wskaźnika mocy i ALC - regulując suwakiem gośności karty dźwiękowej
  ( klikamy prawą myszą na ikonę glośnik w lewym dolnym rogu kolo zegra - Otwórz Regulację glośności - i mamy potrzebne suwaki)
  ustawiamy tak aby ALC nie byo na wartości maksymalnej a Power wskazywal moc wypromieniowywaną.
  Przeprowadzamy to następująco.
  • Z poziomu DM780, ustawiamy modulację PSK31
  • wlączamy nadawanie przycisk Send w DM780, ten obok wciśniętego na poniższym rysunku - rysunek znany z procedury uruchamiania PTT - send nie wylączy się samodzielnie po nadaniu tekstu, dzięki czemu mamy czas na spokojne regulowanie suwakiem. Koniec nadawania - ESC na klawiaturze (lub powtórnie Send)
   PTT 2

  • Ponieważ mamy ustawioną moc minimalną to może być ciężko to zrobić, więc przerywamy nadawanie (klawisz ESC na klawiaturze to natychmiastowe stop nadawania) Zwiększamy moc do np 20 W i robimy jeszcze raz podpunkt poprzedni.
  • Zakończenie procedury to takie ustawienie suwaka gośności karty dźwiękowej przy której zwiększenie mocy lub zmniejszenie mocy TRX nie powoduje zmian ALC
 2. Sposób inny
  Skorzystać z innego odbiornika dzięki któremu możemy oglądnąć na wodospadzie nasz emitowany sygnal, który regulujemy na minimum znieksztalceń. Dobrym miejscem są odbiorniki dostępne na stronach internetowych np na http://www.websdr.org/